Jak nie panikować
Każdego dnia ludzie myślą o koronawirusie SARS-CoV-2, po części dlatego, że strach przed czymś zaraźliwym sam może zaraźliwy. Ponieważ ciągły stres może nie tylko utrudniać produktywne działanie, ale także powodować problemy ze snem i choroby serca, podejmowanie działań mających na celu utrzymanie zdrowia jest ważne, ale ważne jest także zachowanie spokoju.
Znamy sposoby ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 – mycie rąk przez min. 20 sekund, unikanie ludzi, którzy kaszlą, nie dotykanie twarzy i tak dalej – więc osoby przestrzegające tych praktyk i narażone na niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych powinny starać się zachować spokój i przestrzegać zaleceń WHO dotyczących higieny. Ignorowanie faktów lub ich nieznajomość może wywołać reakcję strachu.
Strach jest częścią życia. W szczególności pomaga nam on przewidywać zagrożenie i przygotować się do zmian. Nadmierny strach ma jednak swoje konsekwencje. Jedną z nich jest po prostu niezdolność do myślenia o czymkolwiek innym. Jeśli zużyjemy większość naszych zasobów poznawczych, fizycznych i psychicznych na zamartwianie się, nie będziemy ich mieli, aby poświęcić je na inne działania, które mogą nas ochronić.
Jeśli przestrzegasz wszystkich zaleceń sanitarnych – chronisz siebie i swoją rodzinę. Jeśli jednak ta informacja, nie sprawia, że stajesz się spokojniejszy, możesz wypróbować następujące metody (oczywiście oprócz mycia rąk przez 20 sekund):
Wiedz, kiedy przestać śledzić informacje.
Bądź na bieżąco z tym co dzieje się na świecie. Z drugiej strony, zbyt duża ilość informacji i ciągłe, niemal obsesyjne ich śledzenie, może doprowadzić do postrzegania problemów o wiele gorszymi niż są. Dlatego rób sobie przerwy w oglądaniu wiadomości, także w mediach społecznościowych.
Nie unikaj relacji (ze zdrowymi osobami)
W chwili, gdy nagle postrzegasz swoich sąsiadów jako osoby roznoszące zarazki, trudno jest się czuć swobodnie. Ale twoi sąsiedzi i znajomi mogą być antidotum na inny czynnik zakaźny: panikę.
Ćwiczenia, spędzanie czasu w towarzystwie, dobry sen i nazywanie lęków razem z innymi ludźmi, którzy mogą czuć to co ty, okazywać empatię i zapewniać komfort bez zwiększania lęku, mogą być niezwykle pomocne.
Pamiętaj też o śmiechu i humorze.
Uśmiech, śmiech i angażowanie się w rozrywkę i rekreację może zapewnić potrzebny zastrzyk energii podczas tego okresu.
Zadbaj o wszystkie aspekty swojego zdrowia
Lubisz rozmawiać przez telefon ze znajomymi? Czujesz się lepiej po treningu? Nie rezygnuj z tych działań!
Dbanie o siebie w obliczu kryzysu zdrowia publicznego to nie tylko zachowanie higieny, choć to przeważająca część tego.
Bądź uważny
Gdy przyszłość jest niepewna, bycie „uważnym” może również pomóc. Obejmuje to pracę nad skupieniem się i obecnością w tej chwili. Nie pozwól umysłowi wędrować w kierunku katastrofalnych scenariuszy.
Uważność, również sprzyja obiektywizmowi (przyjmując „postawę bez osądu” w danej sytuacji). Kiedy skupiasz się na teraźniejszości, wszystko, co masz, to to, czego jesteś świadomy, a to może się zmienić w dowolnym momencie.
Twój mózg pracujący ponad miarę nie może zmienić działań innych ludzi ani magicznie zwiększyć skuteczności własnej. Ale rozwaga i higiena pomogą utrzymać zdrowie.
Nigdy nie ma gwarancji absolutnego bezpieczeństwa – jest to nieodłączna część życia. Mimo to jako gatunek, potrafimy się dostosowywać. Jesteśmy nastawieni na odporność i mamy szczęście, że dokonujemy niezwykłych przełomów w nauce i medycynie. Mamy większą świadomość tego, jak możemy chronić nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i dobre samopoczucie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!