Pracoholik na wakacjach: 10 sposobów, aby naprawdę wypocząć

Czasami zdarza się tak, że pobyt na wakacjach przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

Owszem jest szczypta romantyzmu w skreślaniu kolejnych punktów na liście „muszę to zobaczyć” i owszem, mamy w sobie powinność, aby spotykać się z rodziną i znajomymi, których nie widzieliśmy od roku. Jest też fajnie, kiedy snujesz opowieści po powrocie z szalonych eskapad, opowiadasz o tym co przeżyłeś, opóźniając przy tym o kolejne dwadzieścia, trzydzieści minut powrót do pracy, z której tak rozpaczliwie chciałeś niedawno uciec.

W pewnym momencie musisz jednak przyznać, że podczas urlopu nie udało ci się zrobić tego, co było twoim celem: nie wypocząłeś.

Rozumiem to. Wielu z moich klientów wraca ze swoich wakacji wcześniej (nawet z podróży poślubnej). Problemem nie jest to, że im się tam nie podobało, że widoki były nie takie, jakich się spodziewali, czy towarzystwo, z którym wyjechali było nudne. Nagle zdali sobie sprawę z trzech istotnych rzeczy:

 • Pojawiło się gnębiące ich uczucie, że nie są wystarczająco obyci w świecie i wystarczająco wyedukowani.
 • Nawiązywanie relacji podczas jednego czy dwóch krótkich wypadów rocznie nie sprawia, że znika poczucie winy z powodu nie utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi.
 • Pracowanie jak szalony na kilka miesięcy przed wakacjami nie pomaga się później zrelaksować.

Potrzebujesz wakacji, aby odpocząć od stresujących obowiązków, a co po nich…? Potrzebujesz wakacji, aby odpocząć po stresujących wakacjach. Takie wyczerpujące cykle zabijają ciebie i twoją produktywność.

Co możesz z tym zrobić?

Zanim wrócisz zrozpaczony do pracy, sprawdź listę 10 sposobów, jak naprawdę zrelaksować się podczas urlopu. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie zastosować ich wszystkich od razu, ale jeśli uda ci się wdrożyć dwa lub trzy z nich, gwarantuję, że poczujesz się lepiej niż po ostatnim urlopie.

 1. Jeśli to możliwe bierz urlop częściej

Biorąc urlop raz lub dwa razy w roku, zbyt mocno staramy się by te chwile były idealne. W rezultacie stają się one bardziej stresujące. Wydaje się to być sprzeczne z intuicją, zwłaszcza jeśli czujesz się przepracowany i przytłoczony obowiązkami, ale bardziej prawdopodobnym jest, że uda ci się zrelaksować, jeśli będziesz brał urlop częściej i obniżysz swoje oczekiwania wobec każdego z nich. Im bardziej się zrelaksujesz, tym produktywniejsza będzie twoja praca po powrocie.

 1. Zadzwoń

Według badań, wyjazdy w celu odwiedzin swojej rodziny są jednymi z najbardziej wyczerpujących. I rzeczywiście tak jest – najczęściej staramy się nadrobić cały rok niewidzenia się w ciągu jednego tygodnia. Ustal które relacje są dla ciebie ważne i znajdź sposób, aby być z nimi w kontakcie przez cały rok. Zadzwoń, napisz maila lub wyślij im kartkę ze swoich wakacji.

 1. Zaktywizuj swoją codzienność

Czasami dzieje się tak, że czujemy się zmęczeni rutyną w naszym życiu. Wówczas robimy wszystko, aby nasze wakacje były jak najbardziej ekscytujące. Problem w tym, że nasze pragnienia spychają potrzebę relaksu na drugi plan.

Łatwiejszym wyjściem jest aktywizacja naszej codzienności – wakacje niech służą wypoczynkowi.

Spróbuj znaleźć wsparcie do zaimplementowania ciekawych pomysłów w twojej pracy, zrób coś na co zawsze miałeś ochotę, np. zacznij grać na instrumencie. Możliwości jest mnóstwo!

MASZ PROBLEM Z EFEKTYWNYM WYPOCZYNKIEM?

SKORZYSTAJ Z WYJĄTKOWEGO PAKIETU KONSULTACYJNO-WARSZTATOWEGO, W RAMACH KTÓREGO POMOGĘ CI ZAPLANOWAĆ I SPĘDZIĆ URLOP TAK, ABY PRZYNIÓSŁ PRAWDZIWY WYPOCZYNEK.
TYLKO 3 SESJE KONSULTACYJNO-WARSZTATOWE DZIELĄ CIĘ OD UDANEGO URLOPU!

 1. Zacznij wychodzić

Spędzamy zbyt wiele czasu zamknięci we własnych domach, odizolowani od innych. Jest niewiele rzeczy tak dobrze uświadamiających nam, jak nieznacząca jest większość naszych problemów, jak regularne wychodzenie ze znajomymi.

 1. Potrzebujesz snu? Weź kilka dni wolnego i wyśpij się

Według badań większość z nas śpi mniej podczas wakacji niż na co dzień. Teoretycznie, takie kilka dni wolnego, aby się wyspać, powinno rozwiązać problem. Dla pracoholików jednak zostanie w domu to zbyt duża pokusa do regularnej pracy. Będą sprawdzać skrzynki mailowe, robić pranie, czy zmywać naczynia.

Przy odrobinie dobrej woli, można te dni zaplanować tak, aby były luksusowymi wakacjami za niewielką cenę. Zatrudnij panią, która raz, czy dwa przyjdzie i posprząta twój dom. Wyjdź coś zjeść do restauracji, na swoim komputerze zainstaluj oprogramowanie, które zablokuje ci dostęp do służbowej skrzynki mailowej.

 1. Bądź uważny, delektuj się, powtórz

Jeśli nie jesteśmy wystarczająco uważni, nasz urlop stanie się listą miejsc, które musimy odwiedzić, zamiast zatrzymać się w nich i poczuć ich klimat. Zaczynamy „odhaczać” zamiast zwiedzać, podczas gdy naszym celem powinno być delektowanie się miejscem, które odwiedzamy, a nie jedynie zrobienie sobie zdjęcia pt. „tu byłem”.

 1. Zaplanuj powrót

Chcesz jak najszybciej wyjechać i jak najpóźniej wrócić do domu. Wracasz więc z urlopu o 20-tej w niedzielę, a nazajutrz rano musisz iść do pracy.

Zamiast tego, zaplanuj ten czas inaczej. Wróć do domu wcześniej, dzięki czemu łatwiej będzie ci wrócić do swojej codzienności. Być może spędzisz mniej czasu w miejscu, do którego wyjechałeś, ale do pracy wrócisz bardziej wypoczęty.

 1. Wydłuż swoje deadline’y

Jeśli jesteś pracoholikiem z natury, ten punkt będzie trudny do wdrożenia. Prawda jest taka, że prawie wszystkie deadline’y są kategoryczne, więc tam, gdzie możesz spróbuj je wydłużyć, zamiast próbować zakończyć wszystkie projekty przed wyjazdem.

Aby uniknąć zamartwiania się o wszystkie sprawy, których nie załatwiłeś, zastanów się co powinieneś zrobić po powrocie. Czasami zbytnie zamartwianie się jest spowodowane złym planowaniem niż rzeczywistą potrzebą.

 1. Przestań zamieniać swoje wakacje w pracę

Wiele z nas przesadza z planowaniem swoich wakacji. Jeśli musisz mieć jakiś program, spróbuj zaplanować tylko jeden naprawdę aktywny dzień. Jeśli uważasz, że coś cię ominie, wróć do punktu 6. Lepiej? Porzuć program, co sprawi, że planowanie będzie łatwiejsze i uczyni wakacje bardziej spontanicznymi.

 1. Zapytaj siebie czego potrzebujesz, aby się zrelaksować

Według mnie jednym z największych błędów członków rodziny pracoholika (którzy chcą jak najlepiej) jest planowanie urlopu w dalekich kurortach, gdzie nie ma zasięgu i żadnego kontaktu z biurem. Rozwiązaniem dla pracoholika nie jest po prostu przestać pracować. Możliwość spokojnej pracy przed urlopem jest tak samo ważna jak sam urlop.

 

Na podstawie:

Jennifer Gresham | Jun 19, 2012 | Achieving Balance | http://everydaybright.com/

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.