Przemoc wpływa na układ nerwowy dzieci

Najnowsze badania, przeprowadzone na McGill University w Kanadzie, pokazują, że u osób dorosłych, które były ofiarą przemocy jako dzieci, występuje tendencja do tworzenia się cieńszych warstw mieliny w mózgu.

Mielina to ochronna powłoka tłuszczowa, która pokrywa długie nitkowate części komórek nerwowych zwane aksonami. Jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej głównym celem jest zwiększanie prędkości z jaką impulsy są przekazywane w układzie nerwowym.

Budowa mieliny postępuje stopniowo (proces ten nazywamy mielinizacją). Rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, ale największe tempo osiąga w okresie niemowlęcym. Proces trwa aż do wczesnej dorosłości.

Wcześniejsze badania wykazały znaczące nieprawidłowości w zakresie istoty białej w mózgach osób, które doświadczyły przemocy jako dzieci (istota biała składa się głównie z miliardów mielinowanych włókien nerwowych ułożonych razem).

Ponieważ obserwacje te zostały wykonane na mózgach żywych osób za pomocą MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) nie było możliwe uzyskanie wyraźnego obrazu dotkniętych zmianami komórek i cząsteczek istoty białej.

Aby lepiej zbadać mikroskopijne zmiany zachodzące w mózgach osób dorosłych, którzy doświadczyli przemocy jako dzieci, naukowcy porównali próbki mózgu, pobrane od ludzi po ich śmierci, z trzech różnych grup dorosłych:

  • od osób, które popełniły samobójstwo, a które cierpiały na depresję, i które doświadczyły ciężkiej przemocy jako dzieci (27 osób),
  • od osób z depresją, które popełniły samobójstwo, ale które jako dzieci nie doświadczyły aktów przemocy (25 osób),
  • od osób, które ani nie doświadczały przemocy jako dzieci, ani nie cierpiały na żadne zaburzenia psychiczne (26 osób).

Odkrycia pokazują, że grubość powłoki mielinowej w znacznej części włókien nerwowych została zredukowana tylko w mózgach tych osób, które doznały przemocy jako dzieci. Naukowcy odkryli również podstawowe zmiany molekularne, które selektywnie wpływają na komórki odpowiedzialne za generowanie i utrzymanie mieliny. Ponadto stwierdzono wzrosty w średnicach niektórych z największych aksonów tylko wśród tej grupy.

Naukowcy spekulują, że zmiany te mogą zmienić funkcjonalne sprzężenie między korą obręczy i strukturami podkorowymi, takimi jak jądro migdałowate i jądro półleżące (obszary mózgu związane odpowiednio z regulacją emocji oraz nagrodą i zadowoleniem). Zmiany te mogą również przyczynić się do zmiany przetwarzania emocjonalnego u dorosłych, będącymi ofiarami przemocy w wieku dziecięcym.

Naukowcy wywnioskowali, że doświadczenie przemocy we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do długotrwałego zakłócenia szeregu funkcji nerwowych w korze przedniej obręczy. Planują oni przeprowadzić więcej badań, które pomogą określić, w jaki sposób te efekty wpływają na regulację emocji i przywiązania.

Poważne znęcanie się nad dziećmi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, a także wysokiego poziomu impulsywności, agresywności, lęku, częstszego nadużywania substancji i samobójstw.

 

Źródło: McGill University
Zdjęcie: Fotolia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.