Stres wywołany pandemią może prowadzić do PTSD

Pandemia COVID-19 jest przyczyną dużego stresu i może wywoływać lęk przed zachorowaniem, troskę o bliskich, izolację, utratę pracy oraz tworzyć nowe wymagania dotyczące opieki nad dziećmi i rodziną. Jeśli w przeszłości uczestniczyłeś w traumatycznym wydarzeniu być może nauczyłeś się dobrze radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Jednak radzenie sobie z pandemią jest wyjątkowe; niektóre sposoby, w jakie ludzie sobie radzą – na przykład jedzenie na mieście, oglądanie lub uprawianie sportu – mogą już nie wchodzić w grę.

Symptomy PTSD (zaburzenia stresu pourazowego) mogą się pojawić w skutek pandemii. PTSD to zaburzenie, które może wystąpić u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego zdarzenia, takiego jak klęska żywiołowa, poważny wypadek, akt terrorystyczny, wojna / walka, gwałt lub inna brutalna napaść osobista.

Objawy PTSD mogą pojawić się bezpośrednio po urazie, ale nie zawsze. Czasami zamanifestowanie się choroby zajmuje lata. Objawy, które utrzymują się przez cztery tygodnie lub dłużej i mogą sygnalizować PTSD, to między innymi:

  • Przeżywanie traumy poprzez retrospekcje lub koszmary;
  • Unikanie sytuacji, miejsc lub osób, które wyzwalają wspomnienia traumatycznego doświadczenia;
  • Doświadczanie negatywnych zmian w emocjach, takich jak wrogość, niskie poczucie własnej wartości, nieufność, utrata pamięci lub zachowania izolujące;
  • Doświadczanie nadmiernego pobudzenia lub trudności ze snem i koncentracją. Osoba może być łatwo przestraszona lub wrażliwa na głośne, nieoczekiwane dźwięki lub bodźce.

PTSD wpływa na wiele aspektów życia. Może powodować uczucie niepokoju, zagrożenia i bycia w ciągłej czujności. Może też sprawić, że będziesz mniej zainteresowany lub mniej chętny do robienia rzeczy, które większość ludzi uważa za bezpieczne. Z PTSD możesz postrzegać świat jako niebezpieczny lub martwić się o swoją zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zaufanie innym i bliskość z innymi może być wówczas wyzwaniem.

Pandemia koronawirusa stworzyła trudne sytuacje dla ludzi na całym świecie, ale dla wielu osób stan zagrożenia zdrowia to dodatkowe źródła traumy. Ta trauma może prowadzić, jak wspomniałam, do zespołu stresu pourazowego (PTSD), ale może również prowadzić do poważniejszych objawów u osób, które już cierpią na PTSD.

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wykazało, że chociaż duża liczba ludzi na całym świecie wykaże odporność na głęboką stratę, stres i lęk związane z COVID-19, wirus prawdopodobnie zaostrzy istniejące zaburzenia zdrowia psychicznego i przyczyni się do wystąpienia u wielu nowych zaburzeń związanych ze stresem.

Oczywiście nie każda osoba, która przechodzi traumę pandemii, zachoruje na PTSD, a leczenie zależy od wielu różnych czynników, w tym od ciężkości stanu, objawów, wieku i poziomu wsparcia.

Ze stresem związanym z COVID-19 i dodatkowym niepokojem można poradzić sobie, podejmując określone kroki. Te kroki, idą w parze z terapią i leczeniem, obejmują:

  • Podejmowanie działań, aby czuć się bezpiecznie. Kiedy czujesz się bezpiecznie, czujesz się mniej niespokojny. Przestrzeganie zalecanych środków zdrowotnych, takich jak zachowanie dystansu społecznego, regularne mycie rąk, noszenie maski na twarz i unikanie tłumów, może pomóc poczuć się bezpieczniej i zachować kontrolę;
  • Pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, którzy dają wsparcie i z rodziną, pomoże zmniejszyć poczucie izolacji i bezradności;
  • Praktykowanie technik uspokajających, takich jak medytacja, joga i dobry sen, również może zmniejszyć stresory;
  • Pomocne jest również wcześniejsze przygotowanie się na sytuacje wywołujące stres. Na przykład, jeśli masz ograniczone możliwości pójścia do sklepu, aby zrobić zakupy, zaplanuj wcześniej zakup dodatkowych przedmiotów. Pomyśl nad zakupami online. Jeśli musisz wyjść z domu, przygotuj środki bezpieczeństwa, takie jak środek do dezynfekcji rąk i maska;
  • Skupienie się na małych „zwycięstwach” i zachowanie pełnego nadziei sposobu myślenia może pomóc zrównoważyć poczucie straty, izolacji i rozpaczy.

Jeśli nie dajesz sobie rady z obecną rzeczywistością, podejrzewasz, że możesz cierpieć na PTSD lub jeśli Twój nastrój pogorszył się z powodu pandemii, skontaktuj się ze mną. Oferuję pomoc zarówno dla dorosłych, jak i dla nastolatków.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.