Sygnały depresji
Bycie nieszczęśliwym to nie to samo co depresja. Depresja to określenie, którego często używamy, aby opisać to jak się czujemy po złym weekendzie albo kiedy jesteśmy czymś załamani. Ale depresja jest czymś bardziej skomplikowanym. Istnieją specyficzne symptomy, dzięki którym można ustalić, czy rzeczywiście to co odczuwamy to depresja, czy smutek, którego czasami doświadczamy w życiu.
Ustalenie, czy trwale obezwładniające nas uczucie jest objawem depresji, może być pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Przeczytaj, kiedy warto szukać profesjonalnej pomocy.
1. Brak perspektyw
Głównym objawem depresji są zaburzenia nastroju, które wpływają na to co myślisz na temat swojego życia. Patrzenie na swoją przyszłość jak na przyszłość bez żadnych perspektyw jest najczęstszym symptomem depresji.
Inne uczucia to poczucie bezwartościowości, nienawiść do samego siebie lub nieadekwatne poczucie winy. Powtarzające się depresyjne myśli to: „To wszystko to moja wina”, „Jaki to ma sens?”
2. Utrata zainteresowań
Depresja może odebrać Ci przyjemność ze wszystkiego, co kiedyś lubiłeś/łaś robić. Utrata zainteresowania lub wycofanie się z aktywności, na które kiedyś czekałeś’/łaś – uprawianie sportów, hobby, wyjścia z przyjaciółmi – to kolejny sygnał depresji.
Innym obszarem, w którym możesz stracić zainteresowanie jest seks. Depresja zmniejsza popęd płciowy, a nawet prowadzi do impotencji.
3. Zwiększone zmęczenie i problemy ze snem
Jednym z powodów, dla których możesz przestać robić rzeczy, które lubisz jest chroniczne zmęczenie. Depresja często objawia się brakiem energii i przytłaczającym poczuciem zmęczenia, które może być jednym z najbardziej wyniszczających objawów depresji. Może to prowadzić do nadmiernej senności.
4. Lęki
Depresja sama w sobie nie wywołuje niepokoju, jednak te dwa stany często współwystępują.
Symptomy niepokoju obejmują:
– nerwowość i poczucie napięcia;
– poczucie niebezpieczeństwa, strachu czy paniki;
– przyspieszone bicie serca;
– przyspieszony, płytki oddech;
– zwiększoną potliwość;
– drżenie i skurcze mięśni;
– trudności w skoncentrowaniu się i jasnym myśleniu o sprawach niezwiązanych z tym o co się martwisz.
5. Drażliwość u mężczyzn
Depresja może na nas różnie wpływać w zależności od płci. Badania pokazują, że depresja u mężczyzn może objawiać się drażliwością, ucieczkowymi bądź ryzykownymi zachowaniami, nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub irracjonalnym gniewem.
6. Zmiany apetytu i wagi
Waga i apetyt mogą się zmieniać u osób z depresją. Może to być różne u różnych osób. U niektórych apetyt (a wraz z nim waga) mogą się znacznie zwiększyć, podczas gdy inni nie będą w ogóle odczuwać głodu i będą tracić na wadze.
Należy tu zwrócić uwagę, czy utrata bądź wzrost wagi nie są wynikiem intencjonalnych zachowań, takich jak na przykład zmiana diety. Jeśli nie – może mieć to związek z depresją.
7. Niekontrolowanie emocji
Wybuch gniewu w jednej minucie. W następnej nieukojony płacz. Nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na taką zmianę, jednak Twoje emocje szaleją z minuty na minutę. Depresja może powodować nagłe zmiany nastroju.
8. Myślenie o śmierci
Depresja może czasami doprowadzić do samobójstwa. Ludzie, którzy posunęli się do tego czyny, najczęściej najpierw wykazują jakieś symptomy. Często po prostu mówią o śmierci i o zakończeniu swojego życia, ale czasami głośno zastanawiają się np. jaka śmierć jest najszybsza.
Jeśli obserwujesz u siebie lub u kogoś bliskiego, powyższe symptomy od ponad dwóch tygodni, być może cierpisz na depresję. Rozpoznanie czy rzeczywiście tak jest niezbędne, aby uzyskać właściwą pomoc. Depresja dotyka wielu ludzi, nie musisz być z nią sam. Istnieje wiele sposobów, aby ją wyleczyć.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!