Skuteczna pomoc psychologiczna

W czym może pomóc psycholog?

Życie to podróż, która może przynieść nam wiele nieoczekiwanych wyzwań. Emocjonalne wzloty i upadki, których doświadczamy, mogą być trudne do pokonania, a czasami mogą prowadzić do stresu, lęku i / lub depresji, a także szeregu innych problemów psychologicznych.

Psychologowie są przeszkoleni i mają doświadczenie w stosowaniu terapii opartych na dowodach, takich jak na przykład terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu (BSFT/TSR). Ogólnie rzecz biorąc, psychologowie koncentrują się na myślach i przekonaniach, zachowaniach i działaniach oraz emocjach lub uczuciach związanych z konkretnym problemem danej osoby. Zaczyna się od etapu oceny, w którym psycholog poznaje problemy danej osoby i stawia diagnozę. Następna faza to faza leczenia, podczas której opracowywane są określone ćwiczenia, techniki i strategie. Podstawą pracy psychologa jest rozwój relacji wspierającej, opartej na empatii i szacunku, w której nacisk kładzie się na połączenie aktywnego słuchania i rozumienia oraz udzielania wsparcia.

Zwykle próbujesz i możesz rozwiązywać problemy samodzielnie lub przy wsparciu rodziny i przyjaciół. Ale czasami możesz potrzebować pomocy kogoś ze specjalnymi umiejętnościami, przeszkoleniem i doświadczeniem – profesjonalistą, na którego możesz liczyć. Wtedy możesz chcieć porozmawiać z psychologiem.

Niezależnie od problemu, z którym zwracasz się na terapię, psycholog to osoba, na której możesz polegać. Razem, w poufnej i wspierającej atmosferze, ty i twój psycholog będziecie pracować nad zrozumieniem i rozwiązaniem problemów – problemów, które do tej pory mogły opierać się twoim najlepszym wysiłkom. Leczenie psychologiczne jest bardzo skutecznym sposobem uzyskania pomocy w rozwiązywaniu problemów życiowych. Ważne jest, aby wiedzieć, że w przypadku każdego problemu, jaki stawia przed Tobą życie, jest dostępna pomoc.

Poniżej znajdziesz typowe powody, dla których ludzie korzystają z porad psychologów.

Strata

Śmierć jest nieuniknioną częścią życia, ale to wcale nie ułatwia radzenia sobie z nią. Każdy inaczej podchodzi do utraty bliskiej osoby / istoty – czy to rodzica, partnera, czy zwierzaka. Unikanie uczuć związanych ze stratą może prowadzić do dłuższych, utrzymujących się problemów.

Psycholog może pomóc Ci znaleźć odpowiednie sposoby radzenia sobie ze śmiercią bliskiej Ci osoby.

Stres i niepokój

Niektóre aspekty życia są stresujące, a wiele sytuacji – od rozmowy o pracę po problemy w związku – może wywołać niepokój.

Stres i utrzymujący się lęk, mogą prowadzić do izolacji społecznej, depresji i wielu innych problemów.

Psycholog może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem, znajdując źródło lub przyczynę problemów, a także odpowiednie sposoby ich przezwyciężenia.

Depresja

Przytłaczające poczucie bezradności lub beznadziejności to częste objawy depresji. Chociaż niektórzy uważają, że depresję można po prostu „przeczekać”, to rzadko się to zdarza. Depresja jest powszechnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, w którym ludzie tracą zainteresowanie aktywnością, odczuwają zmęczenie i często mają problemy z zarządzaniem emocjami.

Psycholog może pomóc Ci znaleźć źródło depresji – często jest to pierwszy krok do lepszego samopoczucia, wraz ze zmianą negatywnych procesów myślowych.

Fobie

Strach przed wysokością i pająkami to powszechne fobie, ale niektóre niezwykłe i bezpodstawne lęki mogą spowodować poważne problemy w Twoim życiu. Na przykład sitofobia (lęk przed jedzeniem) może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Doświadczony psycholog może pomóc Ci zacząć pokonywać swoje lęki, abyś mógł żyć bez strachu i zacząć cieszyć się życiem.

Problemy rodzinne i związane z relacjami

 Relacje, czy to rodzinne, osobiste czy zawodowe, mają swoje wzloty i upadki. Chociaż relacje mogą być jednymi z najlepszych rzeczy w życiu, mogą być również źródłem stresu i problemów.

Praca z psychologiem, może pomóc rozwiązać konflikty, które mogą tworzyć się nawet w najsilniejszych związkach.

Niezdrowe nawyki i nałogi

Niektóre niezdrowe nawyki – takie jak palenie, picie i zażywanie narkotyków – są często wykorzystywane w celu uniknięcia poważniejszych problemów lub do samoleczenia.

Twój psycholog pomoże Ci rozwiązać te problemy, ale może również pomóc Ci rozwiązać problemy bezpośrednio zagrażające Twojemu zdrowiu, takie jak:

  • uzależnienia
  • zaburzenia odżywiania
  • radzenia sobie ze stresem
  • problemy ze snem

Zaburzenia psychiczne

 Czasami wiele objawów jest spowodowanych większymi problemami. Zaburzenia psychiczne mogą objawiać się na kilka sposobów. Często wydają się być czymś innym i można je odkryć tylko przy pomocy specjalisty zdrowia psychicznego.

Niektóre zaburzenia psychiczne obejmują:

  • zaburzenie afektywne dwubiegunowe
  • ciężkie zaburzenie depresyjne
  • zespół stresu pourazowego
  • schizofrenia

Wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym mogą być trudne do rozwiązania. Jednak odpowiednie wsparcie może być tu bardzo pomocne. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo podczas terapii i w kontakcie z Twoim psychologiem. Najważniejsze jest, aby zrobić pierwszy krok, aby uzyskać pomoc, a następnie pozostać aktywnym w planie zdrowienia.

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia napotyka problemy ze zdrowiem psychicznym. Sporadyczny żal, stres i smutek są normalne. Ale jeśli masz uporczywe lub poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, czas zwrócić się o pomoc.

Pomoc jest dostępna – niezależnie od tego, czy nie czujesz się bezpiecznie, czy sytuacja zaczyna przeradzać się w kryzys, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.