Żałoba podczas pandemii koronawirusa

Śmierć ukochanej osoby to bolesne doświadczenie. Jednak śmierć z powodu COVID-19 może być trudniejsza z kilku powodów: śmierć jest nieoczekiwana, nagła, a Ty prawdopodobnie nie miałeś okazji pożegnać się osobiście, a nawet być przy odejściu ukochanej osoby.

Rodziny mogą teraz nie być w stanie opłakiwać i upamiętnić bliskiej osoby w sposób znany pod względem religijnym i kulturowym. Czujesz smutek, dezorientację i masz wiele pytań. Być może czujesz się też odizolowany od swoich normalnych sieci wsparcia i uważasz, że zorganizowanie pogrzebu jest teraz szczególnie trudne, biorąc, dodatkowo, pod uwagę fizyczne ograniczenia, odległości itp.

Kiedy umiera ukochana osoba, zmieniamy się. Kiedy przechodzimy przez ból straty, ważne jest, aby pamiętać, że wiele osób znajduje wtedy nowe, mocne strony i możliwości oraz rozwija trwałe relacje z innymi.

Przyjrzyjmy się rzeczom, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z żalem po stracie ukochanej osoby w tym trudnym czasie.

Żal w niepewnym czasie

To normalne, że uczucie żalu z powodu żałoby jest bardziej wyraźne w połączeniu z niepewnością spowodowaną wydarzeniem, takim jak pandemia koronawirusa. Mogą mu również towarzyszyć uczucia frustracji lub złości.

Chociaż może się wydawać, że świat jest zajęty innymi rzeczami, nie oznacza to, że twój smutek jest nieistotny lub że powinieneś odłożyć swoje uczucia na inny czas. Smutek jest normalną, bolesną reakcją na utratę czegoś lub kogoś, kogo kochasz.

Chociaż doświadczenie smutku lub straty dla każdego jest wyjątkowe, ​​rzadko jest to jednorazowe doświadczenie, które można pokonać raz i skutecznie. Smutek przychodzi i odchodzi. Wraca…. po roku, po pięciu, czy 20 latach, ale wtedy poczujesz się inaczej. Będzie to część twojego życia.

Pożegnanie na różne sposoby

Jeśli nie byłeś w stanie pożegnać się osobiście, postaraj się znaleźć sposób na pożegnanie z osobą, która odeszła, ponieważ jest to niezbędny krok w radzeniu sobie z żalem.

W swoim czasie znajdź sobie ciche miejsce, w którym będziesz sam i będziesz mógł się pożegnać z osobą, która odeszła. Powiedz, co chciałeś jej powiedzieć, jakby wciąż tam była. Miejsce i sposób nie ma, tak naprawdę, znaczenia ponieważ pożegnanie jest rozmową – masz ją w sercu.

Usługi pogrzebowe

Obecne środki dystansu fizycznego oznaczają, że usługi pogrzebowe są obecnie zupełnie inne. Istnieją ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć, osoby, które biorą udział, muszą siedzieć osobno, a rodzinne spotkania po pogrzebie są zabronione.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że są to rzeczy poza naszą kontrolą i równie ważne jest skupienie się na rzeczach, które możemy kontrolować.

Dla osób organizujących usługę może to oznaczać pytanie o transmisję na żywo lub nagranie usługi, zorganizowanie cyfrowej księgi gości lub udostępnienie wiadomości od osób nieobecnych. Może to oznaczać planowanie większej uroczystości żałobnej, aby przyjaciele i rodzina mogli spotkać się, gdy pandemia minie, aby uczcić ukochaną osobę.

Jeśli straciłeś kogoś podczas COVID-19:

  • Pamiętaj, że smutek jest naturalną odpowiedzią na stratę. Może być bardziej wyraźny w tych niepewnych czasach. Staraj się nie bać żadnych emocji, których doświadczasz.
  • Pozwól sobie na płacz. Nikt nie może ci powiedzieć, jak się czuć.
  • Pozostań w kontakcie z bliskimi Ci osobami. Szukaj wsparcia u osób, którym ufasz, korzystając z technologii połączeń telefonicznych i wideo.
  • Pożegnaj się. Znajdź spokojny czas na bycie w samotności i pożegnaj się z ukochaną osobą na swój własny sposób.
  • Zrozum, że pogrzeb podczas COVID-19 będzie inny. Spróbuj skupić się na tym, co możesz kontrolować.
  • Bądź przygotowany. W przyszłości będą wydarzenia i chwile, które wywołają twoje wspomnienia i smutek.

Zrozum, że ten ogromny smutek minie. Z czasem nauczysz się żyć ze stratą i ruszysz naprzód na nowe i różne sposoby.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.