8 ostrzegawczych sygnałów wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe jest rodzajem stresu psychologicznego. Pracownicy, którzy są wypaleni czują się przemęczeni i wycieńczeni pracą. Przestają się angażować w swoje obowiązki i stają się bezproduktywni.

Najczęściej wypalenie zawodowe łączy się z zawodem obciążonym bardzo silnym stresem. Ale trzeba pamiętać, że żadna praca – nawet pozornie spokojna i niestresująca – nie jest wolna od ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego. Im więcej i ciężej pracujesz, im większą masz motywację do osiągania sukcesów, tym łatwiej zburzyć twoją delikatną równowagę psychiczną.

Poniżej znajdziesz listę sygnałów ostrzegawczych wypalenia zawodowego, które powinny zwrócić twoją uwagę, jeśli się pojawiają.

Nieobecności – wypalenie może powodować, że zbyt często korzystasz ze zwolnień lekarskich, nawet jeśli nie zawsze czujesz się faktycznie chory.

Izolacja od współpracowników – czy zauważyłeś, że odsuwasz się od swoich kolegów i wolisz być sam? Duża chęć izolowania się od innych jest kolejnym sygnałem wypalenia.

Przesadne reagowanie – czy nawet mała irytacja potrafi doprowadzić cię do prawdziwej wściekłości? Wypalenie często prowadzi do ekstremalnych reakcji na codzienne sytuacje, które mogą przejawiać się jako reakcje zbyt mocne lub przeciwnie jako apatia.

Silne wyczerpanie – wypalenie sprawia, że czujesz się wycieńczony i przemęczony, przy czym przemęczenie to możesz odczuwać zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Skrajne bądź irracjonalne myślenie – tzw. myślenie „czarno-białe” np. nic nie ma znaczenia lub wszystko jest do niczego.

Ciągłe robienie błędów – od czasu do czasu wszyscy popełniamy błędy, ale pracownicy, którzy czują się wypaleni zawodowo popełniają je znacznie częściej, nawet wtedy, gdy boją się popełnić błąd.

Osłabienie pasji lub zmniejszenie kreatywności – czy pamiętasz początki swojej pracy, kiedy lubiłeś chodzić do biura i ciągle szukałeś nowych wyzwań? Pracownicy, którzy gdzieś zgubili swoją pasję i chęci do pracy są na prostej drodze do wypalenia.

Szukanie winnych – czy obwiniasz innych za swoje błędy? Jeśli tak, to czas aby zastanowić się nad swoją pracą i popracować nad sobą, nad odpowiedzialnością za swoje błędy.

Jeśli zaobserwujesz któryś z powyższych sygnałów lub nawet kilka na raz, nie wpadaj od razu w panikę, ale też nie lekceważ ich. Z wypaleniem zawodowym można poradzić sobie samemu lub poszukać pomocy u specjalisty. Na pewno trzeba na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć swojej pracy, wsłuchać w siebie, zanim będzie za późno.

Jeśli chciałbyś nauczyć się, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym, stresem w pracy, poznać efektywne metody obniżania napięcia i zabezpieczania się przed możliwością wystąpienia silnego stresu, to serdecznie zapraszam na moje autorskie warsztaty – trening radzenia sobie ze stresem. Przyjdź i rozbrój swój stres, zanim on zaatakuje Ciebie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.