jedzenie redukuje stres

7 produktów żywnościowych, które redukują stres

Wiemy już, że dzięki właściwej diecie można obniżyć poziom stresu. Czas poznać 7 produktów, których jedzenie będzie sprzyjać redukowaniu stresu.

1. Postaw na orzechy

Stres uszczupla nasze zapasy witaminy B. Orzechy są pomocne w jej odzyskaniu. Witaminy z grupy B odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczyniają się do łagodzenia stanów nerwowych, poprawiają sprawność intelektualną i nastrój. Drugim, ważnym dla naszego organizmu składnikiem orzechów (zwłaszcza pistacjowych) jest potas, który obniża ciśnienie krwi, wpływa na zmniejszenie zmęczenia i zdenerwowania.

2. Dodaj czerwoną paprykę

Cały czas mówiono mi: jedz pomarańcze, mają dużo witaminy C. A czy wiesz, że czerwona papryka ma jej dwa razy więcej? Zapytasz: po co mi witamina C w walce ze stresem? Otóż ma i to bardzo dużo. Osoby, które przyjmowały wysokie dawki witaminy C zanim zaangażowały się w wysoce stresogenne aktywności, miały dużo niższe ciśnienie krwi i dużo szybciej radziły sobie w sytuacji stresowej, niż osoby, którym podane zostało placebo. Dieta bogata w produkty zawierające witaminę C obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i pomaga ludziom radzić sobie z napięciem.

3. Jedz łososia dwa razy w tygodniu

Aby umiejętnie zadbać o siebie, kiedy życie staje się nie do zniesienia, potrzebujesz kwasów omega-3, zwłaszcza DHA. Badania wykazały, że silny stres psychiczny nasila produkcję tzw. cytokin (związków odgrywających ważną rolę w rozwoju stanu zapalnego w organizmie). Natomiast dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może obniżać ryzyko schorzeń o podłożu zapalnym, jak choroby układu krążenia, reumatoidalne zapalenie stawów, astma oraz ryzyko depresji.

Najbogatszym źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie, jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledź owoce morza.

4. Przywyknij do szpinaku

To zielonolistne warzywo jest bogate w pomocny w walce ze stresem magnez. Osoby z niskim poziomem magnezu są bardziej zestresowani, silniej reagują w nerwowych sytuacjach i są bardziej narażeni na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Magnez bierze udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, tym samym warunkując dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Dzięki temu zmniejsza ich nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco.

Inne źródła magnezu to: gorzka czekolada, biała fasola, kasza gryczana, orzechy laskowe, płatki owsiane, czy banany.

5. Jedz owsiankę

Jak już wspomniałam, płatki owsiane są bogate w pomocny nam w walce ze stresem magnez. Zawierają także witaminę B1 i kwas pantotenowy, które przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu, zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Owies zawiera także substancje, które działają antydepresyjnie i likwidują zły nastrój.

6. Zakochaj się w gorzkiej czekoladzie

Gdy pragniesz czekolady, kiedy jesteś na skraju wytrzymałości – nie powstrzymuj się. Według szwajcarskich badaczy wystarczy 40 gramów dziennie, aby poziom stresu spadł znacząco. W eksperymencie wzięły udział silnie zestresowane osoby. Przez dwa tygodnie, dzień w dzień jedli mniej więcej pół tabliczki czekolady. Następnie zmierzono im poziom hormonów stresu. Okazało się, że spadł, a czekolada zmieniła metabolizm badanych. Aby uzyskać najlepsze efekty czekolada powinna zawierać minimum 70% kakao.

7. Popijaj herbatę

Badacze z Uniwersytety College London odkryli, że osoby chętniej popijające herbatę szybciej się odstresowują i mają niższy poziom kortyzolu, niż te, które robią to rzadko. I choć w badaniu podawano czarną herbatę, a więc tę zawierającą kofeinę, ja polecam herbaty bezkofeinowe i ziołowe. Kofeina bowiem u wielu osób podwyższa stres i powoduje bezsenność.

Dodatkowo picie herbaty rumiankowej, mięty, czy melisy może wspaniale wpłynąć na złagodzenie twoich stanów nerwowych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.