Noworoczne postanowienia: jak je zrealizować?

Schudnąć, zacząć ćwiczyć, rzucić palenie, nauczyć się obcego języka – chyba każdy z nas może podać przykłady noworocznych postanowień, których nie udało mu się dotrzymać.

Jak wiemy z własnych doświadczeń, tworzenie listy noworocznych postanowień jest łatwe. Trzymanie się ich i osiąganie celów jest trudne – czasami nawet bardzo.

Ludzie od dawna starają się utrzymać noworoczne postanowienia. Praktyka ta jest co najmniej tak stara jak czasy starożytnego Rzymu, kiedy takie postanowienia były podejmowane jako zobowiązania wobec pogańskiego boga Janusa, od którego pochodzi nazwa miesiąca stycznia.

Niestety, tylko około 8 procent z nas osiąga cele, które sobie wyznaczyło. Ale dobrą wiadomością jest to, że badania pokazują, iż ludzie, którzy podejmują jakiekolwiek postanowienia, mają 10 razy większe szanse na zmianę swojego postępowania niż ci, którzy nigdy się nie zobowiązują.

Mamy początek 2018 roku, śmiało więc możemy zrobić swoje noworoczne postanowienia – to ważny pierwszy krok. Przeczytaj, jak możesz zwiększyć swoje szanse na to, aby je zrealizować.

Zastanawialiście się pewnie: dlaczego niektórym ludziom udaje się utrzymać swoje postanowienia, podczas gdy większość z nas nie zdaje tego egzaminu? Odpowiedź jest taka, że sukces przychodzi do tych, którzy myślą i planują. To nie tylko głupie szczęście. Nie ma zagwarantowanej ścieżki do sukcesu. Poniżej znajdziecie jednak kilka wskazówek, które pomogą Wam go osiągnąć.

Wyczucie czasu pomaga. Początek nowego roku to dobry czas na podjęcie decyzji o zmianie swojego zachowania, ponieważ wiesz, że miliony ludzi robią to samo. Otrzymujesz pozytywne wzmocnienie, gdy członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy rozmawiają o podejmowaniu i próbach trzymania się swoich postanowień. Czujesz się częścią światowego samodoskonalenia się – i jesteś!

Bądź realistą i planuj. Zastanów się, jaką zmianę chcesz osiągnąć i jak możesz osiągnąć cel. Jeśli w szkole średniej (20 lat temu) ważyłeś 40 kg mniej, spadek wagi do tego poziomu może być większy niż możesz sobie z tym poradzić. Ustaw cel utraty 10 czy 15 kg. To byłby prawdziwy postęp. Zawsze możesz spróbować stracić więcej, gdy osiągniesz ten bardziej osiągalny cel. Następnie przygotuj się na to psychicznie przez kilka dni lub tygodni. Zastanów się, jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć swój cel.

Rozważ dwa powiązane ze sobą cele. Naukowcy sądzili, że jedno ważniejsze postanowienie jest bardziej skuteczne niż kilka mniejszych, wzajemnie powiązanych celów. Jednak ostatnie badania dr. Johna Norcrossa na University of Pennsylvania w Scranton pokazują, że posiadanie dwóch celów – naturalnie powiązanych ze sobą i bardziej szczegółowych – może prowadzić do lepszego sukcesu. Jeśli chcesz na przykład schudnąć, zdecyduj, że zredukujesz spożycie cukru i węglowodanów oraz że będziesz prowadzić dziennik z listą wszystkiego, co jesz i pijesz. To statystycznie zwiększy twoje szanse na podążanie za obydwoma działaniami i zrzucenie kilku kilogramów.

Złóż publiczną deklarację. Mówienie ludziom, o tym, że planujesz zrzucić kilka kilogramów, przebiec maraton, nauczyć się obcego języka czy osiągnąć jeszcze inny cel, sprawi, że będziesz mniej chętny do porzucenia tego celu. Media społecznościowe mogą być przydatnym narzędziem. Opublikuj nowy plan diety. Może to być przypomnienie i motywator, aby utrzymać Cię na dobrej drodze.

Jeśli na początku się nie udaje, próbuj i próbuj ponownie. Wszyscy czasami zawodzimy – bez względu na to, jak bardzo się staramy – w dotrzymywaniu naszych postanowień i osiąganiu naszych celów. „Powrót na konia” po upadku daje siłę i zwiększa szanse na ostateczny sukces. Nie marnuj całego planu samodoskonalenia, gdy sprawy idą źle i przechodź przez porażki. Nie poddawaj się!

Nagradzaj się. Planując nagrody za postęp w osiąganiu celu zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu. Nagradzaj się w zależności od czasu, który próbujesz kontynuować, a także od rzeczywistych znaczących osiągnięć. Innymi słowy, nie czekaj, aż stracisz pełne 10 kg, aby się wynagrodzić. Ustawiaj małe przypomnienia kalendarza lub dziennika, aby po prostu trzymać się swojego planu codziennie przez tydzień, miesiąc i tak dalej. Wtedy na pewno zobaczysz wyniki.

Identyfikacja zachowań, które możesz kontrolować, zamiast stawiania sobie ciężkich do osiągnięcia wzniosłych celów, może okazać się skuteczna. Pomyśl o osiągnięciu celu jak o podróży do miejsca docelowego. Na przykład, jeśli mieszkasz w Warszawie i chcesz jechać w podróż po Europie na rodzinne wakacje, potrzebujesz samochodu w dobrym stanie, GPS lub mapy, aby wiedzieć, jakimi trasami masz jechać, pieniędzy i rezerwacji w hotelach. W taką podróż nie wyjeżdżasz pod wpływem chwili i nie jedziesz bez celu.

Pamiętaj, że łączenie celów, utrzymywanie ich w prostocie, kontrolowanie i mierzenie ich stopnia realizacji to kluczowe kroki, które pozwolą Ci odnieść sukces w 2018 roku.

Powodzenia i Szczęśliwego Nowego 2018 Roku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.