Zjedz swój stres – czyli jak obniżyć poziom stresu dzięki diecie

Przede wszystkim jedz jak nasi przodkowie. W twojej diecie powinna być niska zawartość cukrów rafinowanych, węglowodanów za to dużo zdrowego tłuszczu, dobrego białka, warzyw i owoców.

Zmiana następuje stopniowo, przez 6 tygodni i jest podzielona na dwie fazy. Faza pierwsza jest najtrudniejsza. Trwa od tygodnia do trzech. Zaczynasz zmieniać swoje jedzeniowe przyzwyczajenia i zastanawiać się nad tym co jesz. Nie jesteś śmietnikiem! Uważnie wybieraj swoją żywność. Jeśli do tej pory używałeś/aś dużo cukru bądź przygotowany/a na bóle głowy, irytację i brak energii. W fazie drugiej (pomiędzy 4 a 6 tygodniem) zauważysz, że nie miewasz już (albo bardzo rzadko) napadów głodu. Ta faza przygotowuje cię na prawdziwą zmianę.

Słuchaj się swojej intuicji. W diecie, która ma na celu obniżenie poziomu stresu nie ma miejsca na liczenie kalorii, narzucone posiłki czy warzenie jedzenia. Na początku może ci się to wydać dziwne, ale szybko się przekonasz, że umiesz odróżnić prawdziwy głód od łakomstwa i czujesz które dania są dla Ciebie.

Nie opuszczaj posiłków. Pominięcie któregokolwiek z posiłku podnosi poziom insuliny w organizmie, co prowadzi do gromadzenia przez niego zapasów tłuszczu i przybierania na wadze, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Ogranicz podjadanie. Podjadając między posiłkami nie dajesz odpoczynku swojej trzustce, która ciągle musi produkować insulinę i enzymy trawienne. Aczkolwiek zdrowe przekąski (np.  świeża marchewka) są lepsze niż uleganie zachciankom.

Stres może mieć katastrofalne skutki dla mechanizmów obronnych organizmu, ale prawidłowe jedzenie może je obniżyć.

Czasami wszyscy czujemy się wycieńczeni przez stres, a wtedy, najchętniej zwracamy się ku niezdrowemu, śmieciowemu jedzeniu. Niestety duża ilość kalorii i cukru w jedzeniu sprawia, że oszukujemy organizm i tylko przez chwilę czujemy się lepiej. Połóż więc kres złemu odżywianiu, a zamiast tego dodaj do swojej diety poniższe produkty.

Kiedy świadomie wybierzesz jedzenie zdrowej żywności – będzie to pierwszy krok do uwolnienia się od stresu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.