Terapeuta, czyli nie taki diabeł straszny…

„Usiądź wygodnie, jesteś ze mną, jesteś bezpieczny. Weź kilka głębokich oddechów…” – tak może zacząć się rozmowa z Twoim terapeutą, który pomoże Ci stawić czoła Twoim lękom i nauczy, jak sobie radzić w sytuacjach wywołujących stres.

Wielu z nas ma mylne wyobrażenie o terapeutach. Część uważa, że to krzyczące potwory, a część że to nudziarze, którzy siedzą w swoich fotelach i tylko udają, że słuchają. W rzeczywistości terapeuta to osoba, która jest po to, żeby Ci pomóc. Słucha Cię i słyszy co mówisz. Stwarza atmosferę bezpieczeństwa i zrozumienia. Pomaga Ci zrozumieć co się z Tobą dzieje i dlaczego na niektóre rzeczy reagujesz tak, a nie inaczej. Terapeuta pomoże Ci się zmierzyć z wieloma „kamieniami” na drodze Twojego życia.

Czasami cała terapia zajmie kilka do kilkunastu tygodni, czasami jednak będą to cotygodniowe spotkania nawet przez kilka lat. Celem każdego terapeuty jest pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy i wyposażyć Cię w takie umiejętności, dzięki którym w przyszłości będziesz umiał walczyć z przeciwnościami losu.

Rozmawianie z terapeutą może być dużo bardziej pomocne niż rozmawianie z kimś kogo znasz, ponieważ przyjaciel, czy członek rodziny może nie umieć pomóc Ci stanąć przed problemem, z którym musisz sobie poradzić. Może także nie rozmawiać z Tobą otwarcie , bojąc się, że może zranić Twoje uczucia. Ty także możesz się tego obawiać.

Terapeuci są specjalnie wyszkoleni aby zajmować się szerokim zakresem spraw. Nie tylko zgłębili wiele z tych kwestii na poziomie naukowym, ale także rozmawiali z wieloma innymi ludźmi, którzy mogli mieć problemy podobne do Twoich. Otrzymali specjalistyczne wykształcenie, wiedzą więc co pomaga, a co nie. Ich zadaniem jest pomóc Ci pracować nad zagadnieniami wpływającymi na Twoje życie, jakiekolwiek by one nie były.

Pomimo, że terapeuci otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, większość z nich wybrała ten zawód, bo po prostu chcą pomagać ludziom. Pamiętaj, że Twój terapeuta naprawdę chce Ci pomóc poczuć się lepiej. Pomoże Ci ustawić nowe cele, opracować strategie radzenia sobie na przyszłość, pozwoli Ci także wygadać się, gdy miałeś zły dzień.

Zdjęcie: Texas A&M University (Creative Commons)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.