Trauma po wypadku samochodowym
W 2014 r, w Polsce zdarzyło 34 970 wypadków komunikacyjnych. Według światowych statystyk na świecie co 10 sekund dochodzi do kolizji drogowej. Na szczęście większość z nich nie jest tragiczna, ale nawet z pozoru niegroźny wypadek może być poważny w skutkach psychologicznych i powodować długotrwałe lęki, jak również strach przed prowadzeniem samochodu.
Najnowsze badania przeprowadzone przez angielskich naukowców, dowodzą, ze co najmniej jedna na trzy osoby uczestniczące w wypadkach, w których nie było ofiar, cierpią z powodu zaburzenia stresu pourazowego, chronicznego lęku, depresji i fobii, nawet rok po wydarzeniu. Badania sugerują, że mogą być dość duże psychologiczne komplikacje, nawet wtedy, gdy medycznie są dużo mniejsze. W przeszłości zakładano, że ludzie, którzy przeżyli ciężki wypadek i mają poważne urazy fizyczne, są dużo bardziej narażeni na powikłania psychiczne – badania jednak dowodzą, że tak nie jest.
Większość z ponad tysiąca kobiet i mężczyzn biorących udział w badaniu, a które zostały zabrane do szpitala po wypadku, odzyskiwały równowagę psychiczną w ciągu trzech do dwunastu miesięcy. Pozostali mieli trwałe problemy lub nagle pojawiające się lęki w kilka miesięcy po wypadku. Co ciekawe większość osób mających lęki było podczas wypadku pasażerami, a nie kierowcami.
Powyższe problemy związane z podróżowaniem samochodem może się objawiać podwyższonym lękiem podczas prowadzenia samochodu, jazdą samochodem, bądź całkowitym unikaniem samochodów. Możesz również czuć się niespokojny, przechodząc obok miejsca wypadku, widząc podobne sytuacje lub podróżując samochodem, którym miałeś wypadek, a nawet samochodem tej samej marki czy w tym samym kolorze.
Najważniejszym w wychodzeniu z traumy po wypadku jest rozpoznanie problemu i poszukanie pomocy. Tak, jak inne wydarzenia traumatyczne, wypadki samochodowe mogą powodować długotrwały stres, który wpływa na twoją pracę, relacje i może prowadzić do depresji, czy problemów ze snem.
Jeśli przeżyłeś wypadek samochodowy, minęło już około trzech miesięcy, a ty nadal odczuwasz lęk, unikasz prowadzenia samochodu lub masz sny i myśli dotyczące wypadku – powinieneś poszukać pomocy kogoś kto specjalizuje się leczeniu stresu pourazowego.
Terapia złagodzi objawy pomagając ci poradzić sobie z traumą jako z doświadczeniem. Znajdziesz ujście dla skrywanych emocji, a terapeuta pomoże ci przywrócić poczucie kontroli i zredukować wpływ traumy na twoje życie.
Jeśli poszukujesz skutecznej terapii traumy po wypadku, zapraszam do kontaktu.
Zdjęcie: Arkadiusz Sikorski, Creative Commons / Flickr
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!